• TECHNIK WETERYNARII

  Najważniejsze zadanie i czynność w tym zawodzie to pomaganie lekarzowi weterynarii w zapobieganiu i zwalczaniu chorób zwierząt, kontroli stanu zdrowotnego i higienicznego zwierząt. Technik weterynarz określa prawidłową i nieprawidłową budowę zwierząt, jak również pełni nadzór sanitarno-weterynaryjny nad produkcją, składaniem, transportem i obrotem artykułami pochodzenia zwierzęcego. Ponadto asystuje przy zabiegach weterynaryjnych oraz udziela zwierzętom pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.

 • TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

  Do najważniejszych zadań technika architektury krajobrazu należy przygotowywanie, urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni, produkcja roślin ozdobnych i materiałów szkółkarskich. Ponadto istotną umiejętnością jest planowanie i projektowanie trawników, rabat bylinowych, nasadzeń drzew i krzewów. Technik architektury krajobrazu musi umieć posługiwać się dokumentacją projektową w poszczególnych etapach realizacji działań. Ciekawą formą wykonywanych zadań w tym zawodzie może stać się tworzenie dekoracji roślinnych do wystroju wnętrz..

 • TECHNIK HODOWCA KONI

  Do najważniejszych zadań w tym zawodzie należy planowanie i organizowanie wszelkich prac dotyczących hodowli koni, a w tym zapewnienie im odpowiedniej ilości i jakości pasz, odpowiednich warunków stajennych, dbanie o właściwą i systematyczną pielęgnację. Należy posiadać umiejętności poprawnej jazdy konnej. To atutów tego zawodu należy również umiejętność organizowania imprez hipicznych i przeglądów hodowlanych.

 • TECHNIK ROLNIK

  Do najważniejszych czynności w zawodzie technik rolnik należy wykonywanie prac związanych z produkcją roślinną i zwierzęcą, jak również prowadzenie sprzedaży produktów rolniczych i zwierząt gospodarskich. Do specyfiki tego zawodu należy również umiejętność właściwej eksploatacji maszyn i sprzętu rolniczego. Należy również pamiętać o wiedzy ekonomicznej, która jest niezbędna do prowadzenia uproszczonej rachunkowości i obliczania opłacalności produkcji.

 • TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH

  Do najważniejszych umiejętności technika żywienia należy przygotowywanie potraw i napojów, czyli posiada wiedzę i doświadczenie potrzebne w pracy kucharza. Ponadto w zawodzie tym można organizować, nadzorować i kierować pracą w otwartych i zamkniętych zakładach żywienia zbiorowego. Technik żywienia obsługuje maszyny i urządzenia gastronomiczne, opracowuje jadłospisy oraz zestawy potraw, nadzoruje przestrzeganie wymogów sanitarnych oraz BHP w placówkach gastronomicznych, prowadzi kalkulację cen sprzedaży oraz dokumentację rozliczeniową i techniczną.

SZKOŁA

PREZENTACJE I SPOTY REKLAMOWE
Poniżej przedstawiamy spot reklamowy dotyczący naszej szkoły, jak również prezentacje przygotowaną na portalu prezi.com (uwaga, potrzeba dobrego łącza internetowego do uruchomienia prezentacji). Proponujemy obejrzeć również klika materiałów filmowych o poszczególnych zawodach. Zapraszamy.
 
 


 LIDER EDUKACJI ZAWODOWEJ

Szkoła w Trzciance koło Opalenicy ma swoją długoletnią historię. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 70-lecia szkoły, która od początku swojego istnienia miała swój wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.

Zapraszamy do zapoznania się z wszelkimi atutami szkoły. Dajemy Państwu do dyspozycji wiele ciekawych narzędzi, dzięki którym można przeanalizować i prześledzić nasze osiągnięcia, atmosferę czy zasady bycia uczniem szkoły.

 

DRODZY  GIMNAZJALIŚCI!

Oto przed Wami decyzja o wyborze szkoły średniej, dającej szansę na zdobycie zawodu i kwalifikacji otwierających drzwi do dorosłości. Zachęcam Was i Waszych rodziców do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły w Trzciance. Ta bogata i niezwykle wszechstronna propozycja kształcenia, stawia na pierwszym planie te zawody, których pozycja na rynku pracy od lat jest stabilna. Wiemy jednak, że tylko połączenie wiedzy i umiejętności sprawi, że nasi uczniowie staną się konkurencyjni na rynku pracy. Jest to zadanie, które od wielu lat stawia na pierwszym miejscu grono pedagogiczne naszej szkoły. Chcemy, by nasi wychowankowie nie tylko wiedzieli, ale także tę wiedzę umieli zastosować.

Szkoła to jednak nie tylko miejsce, gdzie się uczymy. To także przestrzeń, w której możemy odkryć i rozwinąć talenty. Uczniowie w naszym technikum mają taką możliwość, dzięki niezwykle bogatej i różnorodnej ofercie edukacyjnej. Można więc: zatańczyć, zaśpiewać, jeździć konno, gotować, projektować ogrody, malować, fotografować, ćwiczyć, zostać aktorem lub operatorem kamery. Można także odnaleźć swoją pasję w różnorodnych formach samorządowych, występach i kabaracie.

Chcemy, by w naszej szkole każdy uczeń czuł się dobrze, by każdy miał szanse się rozwijać. Dlatego tak duży nacisk kładziemy na indywidualizację nauczania. Pracujemy z uczniami słabszymi, organizując im pomoc w postaci zajęć dodatkowych, fakultetów czy pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Uczniów ambitnych przygotowujemy do udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, co daje im szanse nie tylko zdobycia cennych nagród, ale także otwiera drogę na studia wyższe i dobrze opłacalną pracę. Nasi wychowankowie rokrocznie zdobywają bowiem indeksy na wyższe uczelnie. Wszystkim dajemy możliwość realizowania swoich pasji i pokonywania trudności.

Jestem przekonana, że wybór naszej szkoły to nie tylko dobra inwestycja, ale także szansa na wspaniale przeżyte cztery lata. Z pewnością spotkacie tu nauczycieli z pasją, poznacie nowych przyjaciół, odnajdziecie własną drogę. Skarb, jakim jest przyszłość, czeka na Was! Z nami warto ruszyć w podróż, by go odkryć!

 

Dyrektor Szkoły

mgr inż. Izabela Kałek


DRZWI OTWARTEPragniemy zaprosić Was - gimnazjalistów i waszych rodziców na DRZWI OTWARTE, w których zaprezentujemy wszystkie nasze atuty, będzie można obejrzeć poszczególne pracownie i zapoznać się z pełną ofertą szkoły. Będziemy na Was czekać w dwóch dogodnych dla was terminach:
SOBOTA, 7 kwietnia 2018r. w godz. od 10.00 do 13.00 Rozpoczniemy od oficjalnego przywitania gości i krótkiego występu, a następnie przystąpimy do oprowadzania Was w asyście uczniów i nauczycieli.
WTOREK, 24 kwietnia 2018r. w godz. do 16.00 do 19.00
Propozycja kolejnego spotkania, tym razem wciągu tygodnia. Tym razem oprócz rzetelnej informacji proponujemy wspólne zajęcia i dobrą zabawę.
Zapraszamy na DRZWI OTWARTE, ponieważ:
 • zapewnimy wiele atrakcji dla Ciebie i całej Twojej rodziny,

 • szkołę i jej otoczenie trzeba zobaczyć na własne oczy, gdyż żadne zdjęcie czy film nie odda jej uroku i wyjątkowości,

 • chcemy dokładnie pokazać specyfikę poszczególnych zawodów wraz z bazą dydaktyczną,

 • będzie można doświadczyć tej wyjątkowej atmosfery, która towarzyszy życiu szkoły,

 • będziesz mógł poznać swoje predyspozycje zawodowe przez profesjonalne badania preferencji zawodowych,

 • w szkolnej kawiarence będą na Ciebie czekać przepyszne wypieki,

 • spotkasz uczniów i nauczycieli, którzy opowiedzą o szkole i jej życiu (zajęciach dodatkowych, rozwijaniu pasji i talentów),

 • dzięki temu przekonasz się, że nasza szkoła spełni Twoje oczekiwania, a rodzice utwierdzą się w słuszności Twojego wyboru.
OPIS I ATUTY SZKOŁY
Wielu pewnie słyszało o naszej szkole, czy to od rodziców, którzy są naszymi absolwentami, czy to od starszych kolegów, czy to poprzez podejmowane przez nas akcje, o których w przeszłości było głośno np. MAM HAKA NA RAKA czy tegoroczny konkurs na teledysk do piosenki Cleo – My Słowianie, z którym znaleźliśmy się w finale. Jako gimnazjaliści (lub rodzice gimnazjalistów) chcielibyście poznać nasze dobre i złe strony. Dlatego, aby Wam to ułatwić poniżej przedstawiamy istotne informacje:
 • Szkoła ma wieloletnią tradycję (70 lat),
 • Znajduje się w wiosce Trzcianka niedaleko Opalenicy,
 • Zespół ma charakter typowo przyrodniczy tzn. jako Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego obejmuje swym działaniem wiele istotnych i ważnych dziedzin ze świata roślin i zwierząt (np. pielęgnacja roślin i drzew, hodowla i opieka nad zwierzętami),
 • Na infrastrukturę szkoły składa się wiele budynków, które stanowią całość na prawie 200 hektarowym obszarze. Oczywiście w większości to gospodarstwo szkolne z polami uprawnymi i hodowlą bydła. Główny budynek szkoły, w którym odbywa się większość zajęć teoretycznych otoczony jest parkiem z zabytkowym drzewostanem, obok znajduje się pałac z XIX wieku oraz dwa budynki internatu, stajnie, kryta ujeżdżalnia dla koni wraz z hipodromem, ogrody dydaktyczne, szklarnie, place manewrowe i mechanizacyjne do nauki jazdy samochodem,
 • Od wielu lat proponujemy pięć kierunków kształcenia: technik rolnik, technik weterynarz, technik hodowca koni, technik architektury krajobrazu i technik żywienia i usług gastronomicznych, do prowadzenia których, posiadamy wykwalifikowaną kadrę nauczycieli i doskonałe warunki do praktycznej nauki,
 • Zajęcia odbywają się wyłącznie na terenie szkoły (wszystkie elementy do nauki zawodu znajdują się w jednym miejscu), bez potrzeby przemieszczania się. Lekcje obowiązkowe odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00, natomiast zajęcia dodatkowe jak np. jazda konna, warsztaty taneczne, sekcje sportowe, plastyczne i inne odbywają się w godzinach popołudniowych,
 • Uczniowie dojeżdżają do szkoły z różnych kierunków docierając do nas specjalnym autobusem kursującym między Grodziskiem Wlkp. a Opalenicą i Lwówkiem, komunikacją PKS i PKP (dworzec w Opalenicy lub w Buku) lub mieszkają w szkolnym internacie sąsiadującym ze szkołą,
 • Jako szkoła otrzymujemy różnego rodzaju nagrody i wyróżnienia. Do tych najważniejszych należą: tytuł LIDERA EDUKACJI ZAWODOWEJ nadany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dla najlepszych dwunastu szkół zawodowych w Polsce oraz coroczne sukcesy uczniów na Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych,
 
 • Organizujemy wiele zajęć dodatkowych, które poszerzają wiedzę i umiejętności uczniów. Do najważniejszych należą: Zespół Pieśni i Tańca „Polanie”, sekcja plastyczna, sekcje sportowe w tym koszykówka, siatkówka, tenis stołowy, zajęcia z aerobiku i siłowni, wiele zajęć zawodowych przygotowujących uczniów do konkursów i olimpiad, zajęcia z decoupage i florystyki, kursy fotografowania i filmowania,
 • Na szczególną uwagę zasługują organizowane w ciągu całego roku szkolnego tzw. TYGODNIE ZAWODÓW, podczas których uczniowie wobec całej szkoły demonstrują swoje umiejętności zawodowe, inną ciekawą formą jest plebiscyt: „NAJLEPSZY W ZAWODZIE”, gdzie wybieramy co roku najlepszych uczniów w poszczególnych zawodach, jak również tzw. TRZCIANKA GRAND PRIX, podczas którego uczniowie rywalizują w małych zespołach w różnego rodzaju grach logicznych,
 • Nasi uczniowie biorą udział w projekcie CZAS ZAWODOWCÓW, a dla zainteresowanych istnieje również możliwość wakacyjnych zagranicznych praktyk (na terenie Niemiec),
 • Warto również podkreślić kreatywność i pomysłowość społeczności uczniowskiej, zwłaszcza tej zorganizowanej przy SAMORZĄDZIE UCZNIOWSKIM, która na wszelkie możliwe sposoby umila pobyć w szkole stając się inicjatorem wielu imprez okolicznościowych, konkursów czy przedstawień (np. andrzejki, mikołajki, dzień zakochanych, dzień wiosny, dzień nauczyciela),
 • Więcej informacji z życia szkoły dowiesz się z oficjalnej strony internetowej szkoły: www.zsrcku.com lub z portalu społecznościowego Facebook. Serdecznie zapraszamy.
KONTAKT I DANE ADRESOWE
Zespół Szkół RCKU w Trzciance
Trzcianka 15a, 64-316 Kuślin
tel. 61 4473032
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.zsrcku.com


Pragniemy odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania. Poniżej przedstawiamy osoby, z którymi można się skontaktować w celu otrzymania informacji. Do Państwa dyspozycji są pracownicy sekretariatu, nauczyciele, jak również uczniowie (przedstawiciele poszczególnych zawodów). Zapraszamy.
 
 Anna Hypka
pracownik sekretariatu

tel. 61 4473032
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 Waldemar Ganda
nauczyciel
odpowiedzialny za promocję szkoły


tel. 691029438
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 Joanna Dominiak
wicedyrektor szkoły
opiekun Samorządu Uczniowskiego


tel. 606 974332
e-mail: przez szkolnego facebooka
 
 Martyna Nowotnik
uczennica klasy 4A
w zawodzie technik weterynarii


tel. 721 258425
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.